Střípky oregonského slunce

sdílej

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Čas k přečtení: 4 min

Jak se mi tu v Americe vlastně žije? Uteklo to jako voda a jsem tu už celý měsíc, tak si tedy troufnu něco málo sepsat – tyto střípky oregonského slunce totiž stojí za to.

Protože je Oregon přímo prošpikovaný sopkami, které se tyčí nejen nad lesy, ale i nad pouštními oblastmi, a protože tu slunce svítí většinu dní v roce, je docela jasné, že se mi tu líbí.

Hory jsou tu vidět na každém kroku a Klamath Falls – město, kam jsem přijela za kamarádem malovat mural – je na dosah od Crater Lake nebo třeba Mt. Thielsen. Sice již v Kalifornii, ale přesto blízko, leží i nádherná čtyřtisícovka Mt. Shasta.

Slovní spojení, že je tu něco na dosah, nebo „co by kamenem dohodil“, případně ještě trefněji „hned za rohem“, se tu musí brát hodně s rezervou. Nic tu není blízko – ani města, ani domy, ani obchody… Nemít auto je skoro jako nebýt. Auto je tu trochu nutností a taky trochu zlozvykem, který jen umocňuje to, že tu je cena za benzín a naftu skoro třetinová než u nás. Když se tedy sedne do auta a jede se jen kousek tamhle, klidně to může být hodina.

Vzdálenosti jsou tu obrovské a my Evropané si na to jen těžko zvykáme. A tak nebylo výjimkou, že jsme jeli „na otočku“ tři hodiny tam a zase zpět, nebo že mají lidé chatu vzdálenou pět hodin jízdy autem. 

Nebudu tu nějak rozebírat poznámku, kterou Ňuňu utrousil za volantem jeho trucku – hm, letadlo nebude od věci, do budoucna.

Kdo nemá auto, jako by tu nebyl – tak jsem to vyřešila jinak. Protože je tu sice mráz, ale skoro každý den slunečno, půjčila jsem si kolo. Ráno jezdím po zamrzlé cestě do Tap house, kde maluji mural. Cestou sleduji orly bělohlavé, jak u malého otvoru na zamrzlém jezeře čekají na rybky, které se připlují nadechnout. Poslouchám husy, kachny a spoustu dalších ptáků (názvy fakt nepřeložím), kteří si tu žijí spokojený život v ptačí rezervaci. Téměř všichni obyvatelé této části Klamath Falls mají permity na lov a jsou vášniví rybáři a lovci.

Cesta do Tap house bohužel není jen idylická projížďka rezervací, ale musím i do provozu – provoz je tu výrazně menší než cokoli, na co jsme zvyklí v evropských městech. Přece jen je tu znát, že počet obyvatel na km čtvereční je nesrovnatelně menší, než u nás. Oregon má na kilometr čtvereční jen 16 obyvatel, oproti ČR, která jich má 136!

Když už tady ale auta jedou, stojí to za to – americké kamiony jsou většinou pěkně naložené a všechny mají stejný design jako ten známý vánoční kamion z reklamy na Coca Colu. A auta se nenechají ve velikosti nijak zahanbit – jestli mi připadalo, že u nás začínají jezdit až zbytečně velká auta, nevěděla jsem, co to je velké auto. Když si tu stoupnu vedle některých obřích trucků (osobní nákladní auto, pick-up), mám podobné pocity jako když jsem si jako malá stoupla k lokomotivě. Drtivá většina aut tady jsou čtyřkolky. Auta, která zvládnou všechno, můžete do nich hodit půlku baráku a v klidu Vás s pěkně hambatou spotřebou dovezou třeba po nezpevněné zledovatělé cestě úplně kamkoli. 

Nutnost nebo styl? Řekla bych to asi tak: „Čím víc proužků, tím víc Adidas? Čím větší auto, tím víc Amerika.“

Malování muralu je velká radost. Dostala jsem na starosti obří stěnu a musím říct, že jsem si zamilovala ten pocit, když si nasadím sluchátka a ocitnu se v jiném světě, než všichni ti, co si jdou pro pivo a sledují, jak se na zdi objevují nové prvky. Jsem uprostřed dění a přesto ukrytá ve víru umění, kam nikdo z kolemjdoucích nevstoupí. Až když umyji všechny štětce a opláchnu barvu z rukou, slezu ze štaflí, sundám sluchátka a objednám si jedno ze třiceti druhů piv, pak teprve se propojí oba světy a někdy se dám do řeči s místními. (instagram mountaink.cz) S hipstery, kteří si na to ale nehrají, s gaučáky, podivíny, boháči, studenty, s kovboji i hipíky… baví mě sledovat tu rozmanitost. Nesnaží se tu někam zapadnout, přijdou tak, jak se cítí. A vůbec nevadí, že nikdo kolem westernovský klobouk posazený hluboko do čela nemá.

Podpora APMsport.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by se vám líbit

Vyber si téma článku, které tě zajímá

Sociální ikony

Naše cesty a expedice

Naše knihy

Nenašel jsi článek? Třeba ti pomůžou štítky.

Nechceš příjít o další příběhy?

Chtěli byste mít ve vašem městě

cestovatelskou přednášku?

Napiš nám:
alenamahlejova@gmail.com
majasnajdrova@gmail.com

A my se vám rády brzy ozveme.